alen

Atje ku bashkohen dy hënat
Atje, në asgjëkund
Dhe dashuria ime për ty
Atje e gjen një fund.

Ku dielli bëhet akull
E deti bëhet shkrumb
Dashuria ime për ty
Atje e gjen një fund.
Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Ne naten e heshtur
une po rri e mendoj
yjet qe ndrisin
nis e numeroj.
Kliko për të lexuar poezinë të plotë »

Do të doja qe këtë natë
ta kaloja në përqafimin tënd
por distanca e larget
është ajo që i prish planet
prandaj e urrej kaq shum largesin.

Nese deti do te thahet
Kjo eshte cmenduri,
Nese zemrat do te ndahen
Kjo esht fatkeqesi.

Nese shpirti do tme dale
Kjo eshte lumturi
Me mire te jem e vdekur
Se sa larg nga ty!

O shpend i vogël,
e bukura kanarinë!
Fluturo në pemë
maj lulesh fluturo
merr aromë lulesh,
ajrin e pastër shijo
hapi krahët, drejt qiellit
nga lartë fluturo.
Na lër të lakmojmë
atë që se kemi dot@

Te njoha ne fillim
te njoha pa qellim
mu duke tipi im
me ty lidha dashurine.

Pa ty s’jetoj dot
pa ty jam kot
te dua me shume
se cdo gje ne bote.

Ndiej aromen tende edhe pse ne largesi,
kjo jet pa ty nuk ka kuptim
por je afer ne shpirtin tim
shpirti pa ty nuk po gjen sherim.

Si nje blete e uritur tek ti lule do te vija ngadale
dhe ne trupin tend te brishte lehte do ta shioja te emblin nektar,
ne sy ne buze pa lodhje pa fund,
un jam ajo bleta e shkrete
dhe ti prap ajo lule me nektarin qe rjedh lum…

Askush s’te merr ty dot nga mua
As shi, as bresher, as stuhi,
I bej shpirt ata qe dua,
W shpirtin tim se merr njeri…

Sondazh

Dashuria e pare nuk harrohet, si mendoni ju?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Komentet e fundit
About us
Writing and reading love poetry is a way to get in touch with your inner feelings about the emotions of loving and being loved. Love poetry spans emotions from hate and despair to admiration and adulation. The poems offered here reflect that diversity. Love poetry is not only for "lovers" but speaks to anyone who has experienced the desire to be loved... that is it speaks to everyone. We hope you enjoy the love poems offered by PoeziDashurie.me.
Faqja 30 nga 94« Fillim...1020...2829303132...405060...Fund »